Eczacılardan Coşkulu Kutlama

34. Bölge Aksaray Eczacı Odası, 14 Mayıs Eczacılar Günü etkinlikleri kapsamında Aksaray Valiliği 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  180. yılı Kutlama Töreni saygı duruşunda bulunulması İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Eczacılardan Coşkulu Kutlama

Programda konuşma yapan 34. Bölge Aksaray Eczacı Odası Başkanı Eczacı Fatih Özçifçi, "Güzel ülkemin ilk tıp bilimleri okulu olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane bünyesinde 14 Mayıs 1839 yılında ilk eczacılık sınıfı kurulmasından bu yana tam 180 yıl geçti. İşte, o günün hatırasına biz, 14 Mayıs gününü Eczacılık günü olarak, eczacılık bayramı olarak, kutluyoruz. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızın, kamu eczacılarımızın, sektörümüze gönül vermiş dostlarımızın eczacılık bayramını kutluyorum. Kutlu olsun" dedi.

"Denetim Mekanizması Görüyor"

Özçifçi "Öncelikle Biz Eczacılar; Eczacılık yeminimiz doğrultusun da ticari kazanç güdüsüyle değil etik ilkeler doğrultusun da hareket eden, dün olduğu gibi bugünde hastaların ilaca ulaşımı ve ilaç-hasta danışmanlığı gibi sağlık hizmetlerini en iyi şekilde yerine getiren sağlık çalışanlarıyız... Eczacılık tarihini, insanlığın tarihinden ayıramayız. Tıpkı eczaneleri mahallelerimizden, yani yaşamın içerisinden ayıramayacağımız gibi. Halka en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar; köylerden kentlere, ülkenin her köşesine yayılmış hizmet ağı ile en kolay ulaşılan sağlık çalışanları olarak, kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veriyoruz. Eczanelerimizin kapısından giren, derman arayan hastalarımızın dertlerine ortak oluyor, çözüm bulmak için her koşulda, canla başla çalışıyoruz. Önleme, tarama gibi koruyucu sağlık hizmetleri, farmasötik bakımın yanı sıra ilaç suiistimali ve yanlış ilaç kullanımında denetim mekanizması işlevi görüyor, bir nevi toplum için güvenlik ağı oluşturuyoruz. Bebek, çocuk, genç, yaşlı… Toplumun her kesiminde, yaşamın her aşamasında sağlıklı yaşamın öncelendirilmesi, ilaç tedavisi sonuçlarının iyileştirilmesi için çabalıyoruz" diye konuştu.

"Toplum Sağlığı İçin Çalışıyoruz"

Özçiftçi "Bizler her şeyden önce toplum sağlığını ve kamu faydasını önceleyen sağlık mensupları olarak her zaman bilimsel kimliğimize ve etik ilkelerimize sahip çıkarak, hastalarımızın daha iyi sağlık hedeflerine ulaşmak için onları desteklemeye devam edeceğiz. Eczanelerimiz halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde üstlendikleri rol ile hastaların en yakın sağlık danışmanıdır ve bu sorumluluğunun bilinciyle Türk Eczacılar Birliği ve eczacı odalarımız rehber eczanem programı kapsamında kronik hastalıkların takibi, anne-bebek dostu  eczane, sağlıklı yaşlanma ve bağışıklama bilincinin artırılması gibi bir dizi uygulamayı meslek pratiğine aktarma yönünde çalışmalar yapmaktadır. Bu noktada özellikle bebek ve çocuk sağlığın da çok önemli olan, ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmesinde aşı uygulamalarının önemini tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz. Aşı reddi geleceğimizi tehdit etmektedir. Bir çocuğun aşılanmamasının tüm çocukların sağlığını tehlikeye attığı unutulmamalıdır. Biz eczacılar eğitimimiz ve bilimsel gerçekliğin üzerimize verdiği sorumlulukla hareket ederek hastalarımıza aşı ve bağışıklamanın önemini anlatmaya devam edeceğiz. Anne ve bebek sağlığında eczanelerimiz vazgeçilmez sağlık merkezleridir.

Ayrıca eczanede satılan tüm ürünlerin eczane dışında satılmasına kamu sağlığı adına karşı çıkıyoruz. Özellikle sanal ortamdan alınan ürünlerin sahteliği veya saklama koşulları bizleri yine kamu sağlığı adına kaygılandırıyor. Bu bağlamda ilaç ve diğer eczane ürünlerinin doğru adresi eczanedir, diyoruz"  ifadelerini kullandı. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı