Dikkat Güneş Çarpabilir!

Aksaray Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) hava sıcaklıklarının artmasıyla güneş çarpması riskinin arttığına dikkat çekerek uyarıda bulundu.

Dikkat Güneş Çarpabilir!

Güneş Çarpmasını anlatan AFAD yetkilileri "Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir" dedi. "Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir" denilen açıklamada "Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli sahilleridir" ifadelerine yer verildi.

Belirtilere Dikkat!

Güneş çarpmasının belirtilerine dikkat çekilen açıklamada  "Uzun süre güneş altında kalınmış ise Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir. Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur. Kalp atışları düzensizdir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir"  uyarılarında bulunuldu.

Nasıl Korunmalı?

Açıklamada “Güneş çarpmasından korunmak için bazı tavsiyelere uymak gerekmektedir. Bunlar Meteoroloji Genel Müdürlüğünce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.  İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir şeklinde sıralanabilir” denildi. Haber: Bayram Aksu

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon