Bu Uyarılara Dikkat!

Aksaray genelinde yaşanan sıcaklık artışları nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için Aksaray İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulundu.

Bu Uyarılara Dikkat!

Güneş çarpmasının aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlık olduğunu ve hemen müdahale edilse bile ölümcül olabileceğini ifade eden AFAD yetkilileri “Kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir” dedi.

En Riskli Saatler 11.00-15.00

Güneş ışınlarının ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluştuğu hatırlatılan açıklamada “İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11.00-15.00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir” ifadelerine yer verildi.

Bu Belirtilere Dikkat!

*Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

* Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

* Kalp atışları düzensizdir.

* Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunacaksınız?

*Uyarı verilen günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

* Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

* İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

* İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

* Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Haber: Celil Acar

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı