Birlikte Güçlüyüz

Aksaray Valisi Ali Mantı’nın himayelerinde gerçekleşen, sivil toplum örgütlerinin ve siyasilerin destekleri ve muhtarlarla istişare edilerek, birlik ve beraberlik ile yola çıkılan kenevir ekimi talebine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli onay verdi.

Birlikte Güçlüyüz

“19 İle İzin Çıktı”

Burada bir açıklama yapan Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök “Türkiye’de 19 ilde kenevir ekimi izni çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli beyefendiye Aksaray’ımızın selamını getirdim ve Sivil Toplum Örgütlerinin imza ve mühürlerini taşıyan evrakları da kendisine sundum. İlk ağızdan da kendisi bu birlikteliğe onay verdi. Kenevir ekimi konusun da ‘Aksaray’a hayırlı olsun’ dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “ Aksaray için her şey feda olsun diyerek “ Aksaray’ı da kenevir üretimi için bu kapsama alacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kenevirin Faydaları Neler?

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz. Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Süt Birliği Başkanı Esat Zengin,  Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ayhan Özkök, Eskil Ziraat Odası Başkanı Necati Belgemen, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Zeybek, ASKON il Başkanı Hasan Dağ, Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, Yenikent Belediye Başkanı Mehmet Akdere, Eşmekaya Belediye Başkanı Tayfur Başkan’ın imzasından oluşan belgeyi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon