“Birgün Bu Köyleri Ve Toprakları Çok Arayacağız”

Yaklaşık 800 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Aksaray’da Kurban Bayramı öncesi gazetemize açıklama yapan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) Başkanı Mahmut Aktürk “Ne varsa küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde var.

“Birgün Bu Köyleri Ve Toprakları Çok Arayacağız”

          Büyükbaş yetiştiricisi zor durumda. Köylerdeki göçü engelleyemiyoruz. Yetiştiricinin durumu çok da iç açıcı değil” dedi.

“Köyden Kente Göç Bir An Evvel Engellenmeli”

          Geçiminin büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık ile sağlayan Aksaray ve Anadolu’nun aslında kendi gıda ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Mahmut Aktürk “Köylerin değerini bir gün anlayacağız ama bu gidişle iş işten geçecek diye korkuyorum” dedi.

          Aktürk “Düşünün millet hafta sonu köy kahvaltısı için kafeleri restoranları dolduruyor. Bizler elimizdeki organik yoğurdu sütü satmakta zorlanıyoruz. Gençlerimiz şehirlerde fabrikada asgari ücretle çalışmak için köylerini bırakıyor. Şehirde asgari ücretle çalışan 4 kişilik bir ailenin geçinmesi neredeyse imkânsız. Ne varsa köy hayatında ve tarımda var. Gelin görün ki üreticiye ve çiftçiye gereken ilginin gösterilmemesi şehre göçlerin en büyük nedenidir”  diye konuştu.

“Üreticilerimiz İşçi Bulamıyor”

          Devlet teşviklerinden özellikle üreticilerin ve çiftçilerin faydalanması gerektiğinin altını çizen Aktürk “İŞKUR çiftçiye de istihdam desteği vermeli ya da çiftçi sosyal güvenlik pirimi ödemesi cazip hale getirilmeli ki köylerde yaşadığımız işçi sorunu kısa vadede çözülsün” ifadelerini kullandı. Üreticinin girdilerinin çok fazla olduğuna değinen Aktürk “Bugün marketlerde, süt, yoğurt, et fiyatları aslında normal. Ama sıkça bizim üzerimizden manipülasyonlar yapılıp siyasi söylemler bizim ürettiğimiz ürünler üzerinden sürdürüldüğü için milletimizde et ve süt ürünlerinin pahalı olduğu algısı yaratılıyor. Başka hiçbir ürün üzerinden bu kadar manipülasyon yapılmıyor. Kirli ellerin et, süt ve süt ürünlerinden bir an evvel çekilmesi elzem bir konudur” şeklinde konuştu.

“Kurbanlık Fiyatları Değişmedi”

          Kurbanlıklarda küçükbaşın bin ila bin 500 TL arası alıcı bulacağını belirten Aktürk “Kurbanlık fiyatları geçtiğimiz yıllar ile aynı. Küçükbaş hayvanımız çok. Hep söylemişimdir büyükbaş hayvan üreticilerimiz bana zaman zaman kızarlar. Ama et tüketiminde küçükbaş tercih edilmelidir. Bizim İç Anadolu’da büyükbaş konusunda tercih vardır. Ama Ege başta olmak üzere ülkemizde birçok bölgede küçükbaş hayvan tüketimi tercih edilmektedir” açıklamasında bulundu. Özel Haber: Harun Atalay

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı