Bilinçsiz Kullanılan Bitkisel Ürünler Böbrek Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

 Çok az sayıda bitkisel ürünün böbrek hastalıkları açısında araştırıldığını belirten Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, “Sağlıklı insanlarda güvenli olabilecek ürünler böbrek hastaları için uygun olmayacağı gibi bazen de tehlikeli olabiliyor. Bitkisel ürünlerin içeriğindeki maddeler yeterince bilinmediği için doğruluğu şüpheli olabiliyor” dedi.

Bilinçsiz Kullanılan Bitkisel Ürünler Böbrek Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Bazı ürünlerin böbrek hastaları için zararlı olabilecek maddeler içerebildiğine dikkat çeken Erk, bazı bitkisel ürünlerin de ilaçlarla etkileşime girebildiğini hatırlattı. Bu tür bitkilere örnek veren Erk, “Bunlar sarı kantoran, ekinezya, ginkgo, sarımsak, ginseng, zencefil örnek olarak söylenebilir. Bitkisel ürünlerin kullanımının giderek artmasına karşın bu ürünlerin güvenirliği tartışmalıdır. Bitkisel ürünler kronik böbrek hastaları için tehlikeli olabilir. Bu ürünlerin kronik böbrek yetmezliğindeki farmakokinetiği yani söz konusu ürünlerin vücutta emilimi, dağılımı, dönüşümü ve atılması süreçleri bilinmiyor. Günümüzde kullanılan tıbbi ilaçların böbrek yetmezliğinde farmakokinetiği değişebiliyor. Bitkisel ürünlerin böbrek yetmezliğinde emilimi, dağılımı, metabolizması ve atılımı değişebilir. Hastalar için toksik (zehirli) olabilirler. Ayrıca kronik böbrek hastalarının rutin kullandıkları ilaçlarla bitkisel ürünler etkileşebilir” diye konuştu.

Kronik böbrek yetmezliği hastalığının, birçok nedenle oluşabildiğini söyleyen Erk, şunları söyledi: “Bu nedenlerin sıklığı ülkelere göre de değişebilir. Ülkemizde son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalığına yol açan başlıca nedenleri şöyle sıralayabilirim:

“Güneydoğu Anadolu En Yüksek Tuz Tüketen Bölge”

Tuz tüketimi ve neden olduğu hipertansiyon hastalığının bölgelere göre değişebildiğini kaydeden Erk, “Araştırmalarda özellikle yemek ve mutfak kültürüne bağlı olarak Güneydoğu Anadolu en yüksek tuz tüketen bölge olurken, Orta ve Doğu Anadolu takip ediyor. En az tuz tüketimi Doğu Karadeniz, Ege ve Marmara bölgeleridir. Şeker tüketimi konusunda bölgesel bir araştırma bulunmuyor. Yine de yemek ve mutfak kültürüne bağlı olarak, en fazla Güneydoğu Anadolu da tüketiliyor. Aşırı tuz ve şeker tüketimi, hipertansiyon ve diyabet hastalıklarına neden olabiliyor. Bu iki hastalık, böbrek hastalıklarının, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalığının yüzde 70 ana nedenini oluşturuyor” şeklinde konuştu. Fatıma Esra Öz’ün Haberi

 

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı