Başkan Yazgı;“Şehrimiz İçin Gece Gündüz Demeden Çalışıyoruz”

Aksaray, 11 bin yıllık geçmişe sahip Orta Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biridir. Güzel Atlar Diyarı anlamına gelen Kapadokya’nın giriş kapısı niteliğinde olan Aksaray birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.4,5 yıl önce göreve başlayan Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, göreve geldiğinden itibaren önemli projeler başlattı. Göreve başladığında kentin sahip olduğu dinamikleri tespit eden Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, şehre hizmet sunarken “Medeniyetin yeniden tasavvur ettiği bir şehrin inşası” için insan odaklı birçok özgün projeye imza attı.


Başkan Yazgı;“Şehrimiz İçin Gece Gündüz Demeden Çalışıyoruz”

 İstişare Vurgusu

Kentekazandırdığı her projede istişareye vurgu yapan Belediye Başkanı Haluk ŞahinYazgı, Aksaray için başlattığı her projenin temelinde istişareye önem verdi.Projelerin uyguladığı her alanda değişim ve dönüşüm yaşandı.

1 Milyarın Üzerinde Yatırım

Aksarayson 4,5 yılda 1 Milyarın üzerinde yatırım aldı. Belediye Başkanın başlattığı enbüyük proje Bakanlık kaynaklarıyla 375 Milyon TL değerindeki Aksaray Küçük SanayiSitesi Kentsel Dönüşüm Projesidir. TOKİ’nin tek seferde yaptığı Türkiye’nin enbüyük projesi; yine sanayi esnaflarıyla yapılan istişare toplantıları sonucuşekillendi.

Su Projesi Hayata Geçti

Görevegelmeden önce söz veren ve göreve başladığında söz verdiği gibi ilk olarak içmesuyu konusunu gündemine alana BaşkanYazgı, dönemin Orman ve Su İşleri BakanıVeysel Eroğlu ve DSİ Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşme sonucu yine eskiKalkınma Bakanlığı Kaynaklarıyla başlattığı 110 Milyonluk içme suyu projesinihayata geçirdi. Aksaray’ın 50 yıllık içme suyunu karşılayacak olan projeninbugün itibariyle yüzde 95’i tamamlandı. Proje 2019 yılı öncesinde tamamlanacakve Aksaraylılar yeni yılda kaliteli içme suyuna kavuşmuş olacak.

Çarşı İş Merkezine Dönüştü

Kentseldönüşümle ilgili olarak istişare sonucu başlatılan bir diğer proje ise PiriMehmet Paşa Çarşısı. Şehrin merkezinde metruk binaların yer aldığı görüntükirliliğine sebep olan eksi terminal olarak adlandırılan bölgede kentseldönüşüm projesi başlatıldı. Bu devasa proje ile o metruk binaların bulunduğubölge, 8 bloktan oluşan 150 işyeri ve ofisi bulunduğu bir iş merkezine dönüştü.Projeye ise Osmanlı’nın önde gelen devlet adamlarından olan Piri MehmetPaşa’nın adı verildi.

Aksaray’ınilk alt geçidi; Piri Mehmet Paşa alt geçidi Aksaray şehir merkezi trafiğinin enyoğun olduğu noktalardan biri olan ve eskiden Efor Caddesi olarak anılanAtatürk Bulvarı üzerine inşa edildi. 514 metre uzunluğundaki fore kazıklarüzerine yerleştirilen alt geçit, kavşak noktasındaki trafik yoğunluğununortadan kaldırdığı gibi trafiği daha düzenli olmasını sağladı.

Dev Park Yatırımı

YineAksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın kente kazandırdığı ve şehrin enbüyük parkı Merkez Cumhuriyet Mahallesinde açıldı. 180 Bin metrekare alanasahip dev parkın içinde Tenis Kortu, Basketbol, Voleybol, Halı Saha, sporaletleri ile piknik için barbeküler ve çocuklar için ayrıca oyun alanları dabulunuyor. Ve parkın adına Bağdat seferine katılan kahraman Genç Osman’ın adıverildi.

Tematik Park İnşa Edildi

Aksaray’ınilk tematik parkı olan Karabağ Tematik Parkını şehre kazandıran BelediyeBaşkanı, şehrin merkezinin nefes alabileceği TMO’dan devraldığı araziyeSelçuklu Park kurmak için düğmeye bastı. Aksaray’ın Selçuklu tarihi temasınıyansıtacak parka Selçuklu motifleriyle bezenmiş sosyal donatılar yer alacak. Vepark Selçuklu kimliğini yansıtacak. Parkın içine ise Aksaray Zembilli AliCemali Kütüphanesi ve Kültür Merkezi inşa edilerek insanların hizmetinesunulacak.

Açılışlar Gerçekleşecek

YineAksaray Belediye Başkanının Aksaraylı hanımlar için hizmete sunduğu SelimeSultan Kadın Aktivite Merkezi, Hamidiye-Alaca’da açılan Veciye Hatun KadınAktivite Merkezi hanımlar tarafından çok beğenildi. Yunus Emre ve CumhuriyetMahallesine bir yenisi daha inşa edilmeye başlandı. 2019 yılı öncesinde 3’üncükadın aktive merkezinin açılışı gerçekleşecek.

Bilgi Evleri Dikkat Çekti

Evliyalardiyarı Aksaray’da yetişen devlet büyükleri ve manevi önderlere ayrıca ehemmiyetveren Başkan Yazgı Aksaray’ın tarihi dokusu şehre nakış gibi işlemek için bilgievleri ve kütüphaneler kurdu. Zinciriye Medresesini özüne uygun ve içeriğizengin bir kütüphane kuran Başkan Yazgı, şehrin muhtelif noktalarına açtığıbilgi evlerine Cemalettini Aksaray-i, 2. Kılıçarslan bilgi, Zembilli Ali CemaliEfendi bilgi evleri adını verdi.Tacin Mahallesinde 3 ayrı etaptan oluşan RecepTayyip Erdoğan Gençlik Parkı ilk etabı tamamlandı. 2. Etap için kazma vuruldu.

AyrıcaGençlik Parkının 2. etabında gençleri yakından ilgilendiren Gençlik Merkeziprojesi için kollar sıvandı. Kılıçarslan parkının ikinci etabı ve evlendirmedairesi yeni yüzüyle halkın kullanımına sunuldu. Aksaray’ın malaklısına sahipçıkan Aksaray Belediyesi, malaklı ırkının korunması için Malaklı ÜretimÇiftliği kurdu.

Somuncu Baba Beyazperdede

Tarihimizinmanevi önderi Şeyh Hamidi Veli Somuncu Baba’ya sahip çıkan Aksaray Belediyesi,Kültür Bakanlığı ve TRT’nin destekleriyle Somuncu Baba’nın hayatını beyazperdeye taşıdı. Aksaray’da galası yapılarak gösterime başlayan ‘Aşkın SırrıSomuncu Baba’ filmi yurt içi ve yurt dışı gösterimlerinde binlerce izleyici ilebuluştu.    

Başkan Mahallemizde

MahalleMeclis Toplantılarının daha kapsamlı, genişletilmiş hali olan ve 48 mahalleyikapsayan “Başkan Mahallemizde” projesi Türkiye’nin örnek projeler arasınagirdi. Sabahın erken saatlerinde Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürlerive 250 kişilik hizmet ekibini toplayan Başkan Yazgı, sabah mesaisine mahalle debaşlıyor. Mahallede daha önce tespit edilen eksiklikleri bir gün içindebitirilmesi için çalışma startını veriyor. Gün boyunca mahallede kalan Başkan,mahallelinin istek ve taleplerine anında çözüm üretiyor. Belediye Başkanı HalukŞahin Yazgı, Aksaray’da ilk kez başlatılan “Başkan Mahallemizde” projesi adıaltında gittiği mahallelerde günün sonunda mahalle sakinleri ile mahalle meclistoplantısında bir araya geliyor. Mahalle meclisine katılan vatandaşlar istek vetaleplerini doğrudan belediye başkanına iletiyor. Belediye başkanı halkın istekve talepleri not ederek çalışmasını bu yönlü sürdürüyor.

Engelli Dostu Taşımacılık

Topluaraçlarının tamamen yenileyen ve engellilere uyumlu hale getiren Başkan Yazgı,Kadın Koordinasyon Merkezi, Engelli Koordinasyon Merkezi, Şehit ve GaziAileleri Koordinasyon Merkezi, Çocuk Aktive Merkezi, Emekli Dinlenme Eviprojeleri hayata geçirdi.

Engellilereyönelik birçok projeye öncülük eden Başkan Yazgı, engellilere yönelik indirimlisu uygulamasını başlattı. Engelli araçlar için şehrin muhtelif noktalarınaengelli şarj istasyonları, özel çocukların gelişimi için Engelli SanatAtölyesi, son olarak Engelli Koordinasyon Merkezi ve bu merkeze tahsis ettiğiengelsiz yaşam aracı ile engelleri ortadan kaldırdı.Tarihe sahip çıkan birbelediye olan Aksaray Belediyesi, 2 Kılıçaslan Hamamı restoresi ve Tarihitiyatro salonun yenilenen yüzüyle hizmete hazırlanıyor.Belediye Basın


banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon