Başkan Aktürk 2018 Yılını Değerlendirdi

 AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk küçükbaş hayvancılık sektörünün 2018 yılını Anadolu Ekspres Gazetemize değerlendirdi. Gazetemize Konuşan Aktürk yaptığı açıklamada, 2018 yılında küçükbaş hayvancılık sektöründe çok önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek mevcut potansiyel ile önümüzdeki birkaç yılda sektörün yıldızının daha da parlayacağını söyledi.

Başkan Aktürk 2018 Yılını Değerlendirdi

2018 Yılı İGM Çalışmalarını Anlattı

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Aktürk, 2018 İl Genel Meclisi çalışmaları hakkında bilgi vererek, “AK Parti adına belediye dışında, mücavir alanda kalan yerlerde köylerimizin sorun ve sakıntılarını çözmeye çalışıyoruz. 2018 yılı bizim için oldukça bereketli geçti. 85 milyon civarında bir bütçemiz vardı.  Bütçemiz olan 85 milyon lirayı köylerimizin yol, su, alt yapı, kilitli taşı, sosyal yaşam alanları kumlaması, giriş yolları, sıcak asfaltlaması gibi ihtiyaçların karşılanması için son kuruşuna harcadık” dedi.

Bütçenin eşit olarak planlandığına vurgu yapan Aktürk “İlimiz merkez ve ilçeler dâhil bu bütçeyi nüfusa ve köy sayısına göre eşit olarak planlayarak, köylerimizin en öncelikli sorunlarından başlayarak, bunlarında içinde de en önemlisi içmeye suyunu çözerek başladık” dedi. Yaklaşık 1 milyon metrekare civarında her yıl kilitli taş çalışması yapıldığını ifade eden Başkan Aktürk, büyük oran Ekecik ve Hasandağı bölgesinde yapılan kilitli taş çalışmaları tamamlanmaya yakın, tabii ki köylerimiz büyüyor ve ihtiyaçları her geçen artıyor ama, bütçe, personel ve araç ve gereç sayımız sınırlı olmasına rağmen ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Köyden Kentte Göç Mutlaka Önlenmeli”

Köyden kente göçünün önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Aktürk, “Bunun için öncelikle köylerimizin sosyal yaşamlarının geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi lazım ve kentte yaşan vatandaşlara köy yaşantısının özendirilmesi gerekiyor. Tarım ve hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliği kapsamında hükümetimiz ciddi anlamda destek sağladı”  ifadelerini kullandı.

“Hükümetimizin Desteklerinden Memnunuz”

2004 yılından beri AK Parti hükümetinin özellikle küçükbaş hayvancılıkta yaptığı desteklemelerden üretici olarak memnun olduğunu vurgulayan Başkan Aktürk, “Desteklemeler ile kurban döneminde kaybolmaya yaklaşan koyun kesme âdeti tekrardan başladı. Kurban döneminde vatandaşlarımızın artık küçükbaşa yöneldiğini ve tercih ettiğini görüyoruz. Hayvan satışlarının artması ve pazar sorununun ortadan kalkması ile fiyatların artması, üreticiyi memnun ediyor. Hükümetimizin de bu konuda çok desteği oluyor ve bütün imkânlarını hayvancılığın geliştirilmesine harcıyor. Geçmiş yıllarda geride kalan küçükbaş hayvancılık, hükümetimizin son yıllarda yaptığı projeler ve desteklemelerle hızla büyüyerek ivme kazanıyor. Üreticisine para kazandıran, üreticisinin yüzünü güldüren küçükbaş hayvancılık son yıllarda her yıl artış gösterirken, işletmelerin bu işten para kazanması da sektörü ciddi anlamda canlandırdı” şeklinde konuştu.

“Ölüm Oranı Diğer Yıla Göre Azaldı”

Aşılama ile geçen yıla göre küçükbaş hayvan ölüm oranlarının düştüğünü de ifade eden Başkan Aktürk, damızlık vasfını kaybetmiş hayvanların kasaplara verilmesi dışında damızlık hayvan satışı olmadığına dikkat çekti.

“Islah Çalışmaları Bütün Hızıyla Devam Ediyor”

Başkan Aktürk, Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ile hem hayvan ırklarımızın verimlerini artırma hem de ürünlerin kalitesini artıma yönünde ciddi mesafeler alındığını da söyledi. İlgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile her yaştaki koyun ve keçi türü hayvanların küpelenmesi için 31 Mart 2019 tarihine kadar af getirildiğine dikkat çeken Başkan Aktürk "31 Mart 2019 tarihine kadar küçükbaş hayvanlara yaş sınırı olmaksızın küpe takılabilecektir. Ayrıca bu tarihe kadar işletmelerdeki hayvanların sayıları güncellenebilecektir" hatırlatmasında bulundu.

“2019 Yılından Beklentilerimiz”

Başkan Aktürk, 2019 yılında küçükbaş hayvancılık sektöründen beklentilerini de dile getirerek şunları söyledi;  “2019 yılındaki en büyük beklentimiz, mevcut olan bazı sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasıdır. Coğrafyamız, iklimimiz ve mera yapımız tamamen küçükbaş hayvancılığa uygun bir durumdadır. Ülkemizin bu avantajlardan mutlaka faydalanması gerekmektedir. Bu nedenle küçükbaş hayvancılığın çok daha iyi yerlere gelmesi için Birlik olarak her zaman üreticimizin yanında olacağız.” Özel Haber: Harun Atalay

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon