Başkaları Verir Demeyin, O Başkası Sizsiniz!

 Kara kış bastırdı. İnsanlar kadar yaşamlarını sokaklarda sürdüren birçok hayvan her yerin karla kaplandığı bugünlerde adeta ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Kara kışın etkisini göstermeye başladığı şu günlerde toplumumuzun bir parçası sokak hayvanlarını unutmayalım! 

Başkaları Verir Demeyin, O Başkası Sizsiniz!

Kış aylarında sokak hayvanları için yapabileceklerimizi derledik...

Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artık yemekleri çöpe atmayın.

Hayvanları Beslemeye Çıkın

Başkaları verir demeyin, o başkası sizsiniz. Ayrıca kasaplardan sakatat alıp sokak hayvanları için yol kenarlarına da bırakabilirsiniz. Yiyeceklerin içinde baharatlı, tatlı ya da onlar için zehirli olabilecek şeyler olmamasına dikkat edin. Temiz kaplarda su bırakın hatta suyun içine damlatacağınız 1 damla zeytinyağı hayvanları soğuğa karşı dirençlendirirken suyun donmasını bir nebze olsun azaltır. 

Kuşlar için camınızın önüne ya da balkonunuza ekmek kırıntıları serpebilir ya da ağaçlara ekmekler asabilirsiniz. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kartondan veya tahtadan minik barakalar yapın. Yaptığınız barakaların içine eski battaniye veya giysilerinizi koyarak soğuktan daha iyi korunmalarını sağlayabilirsiniz.

Boş bir kartonu kuytu bir köşe de yan yatırmak bile çok büyük bir yardım olabilir.

Hasta ve yaralı bir hayvan görürseniz belediyeden destek isteyin. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon