Bahar Alerjisi Ve Korunma Yöntemleri

Çok titiz olanlar dikkat! Alerjen risk altındasınız 

Bahar Alerjisi Ve Korunma Yöntemleri

‘Alerji mevsimi’ geldi. Bahar geldi ancak özellikle çocuklar başta olmak üzere çoğu insanda bulunan bahar alerjisiyle birlikte şikâyetler arttı. Bu durum çocuğun okul başarısını, yetişkinin iş performansını azaltıyor.

 

Peki, Bahar Alerjisinin Belirtileri Neler Ve Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

 

 Bahar ayları olan Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma, sık öksürük, nefes sıkışması gibi alerjik nezle, göz alerjisi ve astım hastalığının belirtilerinin görülmesine bahar alerjisi denir. Bahar aylarında polenlere (çiçek tozlarına) alerjinizin olup olmadığını çok kolay anlayabilirsiniz. Günümüzde enfeksiyon kontrolünün artması ve hijyen koşullarının düzelmesine bağlı olarak, alerjik hastalıklar artış göstermiştir. Bahar alerjisi “çok temizleri” daha çok etkiliyor.

Alerji, "zararlı" olarak kabul edilmeyen çevresel etkenlere karşı vücudun aşırı tepkisidir. Duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere "alerjen" denir. Alerji, genetik eğilimi olan kişilerde çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Alerjiye sebep olan polenler, bitkilerin erkek tohumlarıdır. Baharda alerjik belirtilerin başlıca nedenleri olarak şubat-mart aylarında ağaç, nisan-mayıs-haziranda çimen, haziran-kasım arası ise polenler gösteriliyor.

Belirtiler, daha fazla etkilenen tek bir organa ait yakınmalar olarak ortaya çıkabileceği gibi tüm organların etkilendiği genel bir hastalık hali olarak da görülebilir.

Ülkemizde yıl boyu alerjik nezle yaklaşık %20 civarındayken, mevsimsel alerjik nezle sıklığı yaklaşık %10’dur. Tabii artık kış aylarının daha yumuşak geçmesi ve baharın erken gelmesi bahar alerjenlerinin daha erken başlamasına ve daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Bahar alerjisinde sıklıkla burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun içinde kaşıntı; hapşırma nöbetleri, geniz akıntısı ve kaşıntısı, akıntıya bağlı kuru öksürük, gözlerde kaşınma, kızarma, sulanma olabilir.  Burun tıkanıklığı sık uyanmaya neden olur ve uyku kalitesi bozulduğu için gün içinde yorgunluk, halsizlik hissedilir.

Alerjiyi şiddetli geçirenler için antihistaminik ve aşı tedavileri uygulanıyor.

Korunmak için genel öneriler ise şu şekilde;

•Bu dönemlerde dışarıda fazla bulunmayın, pencerelerinizi kapalı tutun, gerekirse bir müddet maske ile dolaşın.

•Dışarıdan gelir gelmez kıyafetlerinizi banyoda değiştirin ve yıkayın, polenleri vücudunuzdan atmak için duş alın, gözlüklerinizi bol su ile yıkayın, ayakkabılarınızı iyice silin, mutlaka kapalı bir ortamda muhafaza edin.

•Gündüzleri gözlük ve şapka takın, ev ve araç camlarını kapalı tutun. Ev ve aracınızda polen filtreli klimalar kullanın.

•Giysi ve çarşaflarınızı açık havada değil evin içinde havalandırın. Ağaçlık alanlardan uzak durun.

•Parfüm ve deodorant kullanmayın.

•Çarşafınızı, mümkün değilse en azından yastık kılıflarınızı her gün değiştirin.

Bu basit önlemlere rağmen şikâyetleriniz oluyorsa ve bu durum sizi gündelik yaşantınızdan alıkoyuyorsa doktorunuza başvurun. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı