BAŞKAN Kaya sağlıkçılara ayna tuttu

“bakanlık aynaya bakmalı ve görevini yapmalı”

Pandemi sürecinde sürekli ek ödeme aldıkları iddialarıyla gündeme gelen sağlık çalışanlarının aslında söylenen miktarlara da ödeme almadıklarını anlatan Aksaray Sağlık-Sen Şube Başkanı Rifat Kaya gerçeklerin vatandaşa anlatılması için bir açıklamada bulundu.

BAŞKAN Kaya sağlıkçılara ayna tuttu

Başkan Kaya sağlık çalışanlarının en çok pandemi sürecinde zorlandığına dikkat çekerek “Geride bıraktığımız 2020 yılı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz açısından da birçok zorluğu, felaketi, afeti bünyesinde barındıran bir yıl oldu. Her zorlu zamanda olduğu gibi bu yıl da sağlık çalışanları fedakârlıktan geri kalmadılar, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çaba gösterdiler, insanlık tarihine adlarını gururla yazdırdılar. En çok bu pandemi döneminde zorlandı sağlık çalışanı. Yoruldu, yıprandı, hastalandı, hayatını kaybetti. Ama derdini anlatamadı” dedi.

Sağlık çalışanlarının yıllardan beri süregelen sıkıntılarını, aksaklıkları, talepleri dile getirmeye çalıştığında “fırsatçılık yapmakla” “rüşvet istemekle” suçlandığını hatırlatan Kaya “Aslında onlar birikmiş, çözüm bekleyen, rafa kaldırılmış haklı taleplerini canları yanarak gündeme taşıdılar.

Birçok konuda devreye alınan uygulamalar sağlık çalışanları için çözüm üretmedi, çözümden çok kaos üretti, belirsizlik üretti, tereddüt üretti, güvensizlik üretti. En kötüsü de adaletsizlik üretti. Bu uygulamaların başında adaletsiz döner sermaye sistemi gelmektedir. Halisane niyetlerle ortaya çıkmıştır ancak günün şartlarından uzaklaşmış, geçmişe saplanmış, güncelliğini yitirmiş ve sağlık çalışanı için sanal bir hal almıştır” diye konuştu.

Vatandaşın Doğru Bildiği Yanlışları Anlattı

“Pandemi döneminde ortaya çıkan, kamuoyunun adını sıkça duyduğu, birçok mecrada son dakika haberi olarak geçen, sağlık çalışanını ‘prim alan’, ‘ikramiye alan’ kişi olarak gösteren tavan ek ödeme var ki değinmeden geçmek mümkün değil” diyen Kaya konuyla ilgili doğru bilinen yanlışları ayrıntısıyla anlattı. Kaya “Vatandaşa sorsan; pandeminin başından beri sağlık çalışanı ‘çift maaş’ alıyor, bürokrata sorsan çalışanın emeğinin karşılığını almasında payı olduğundan dolayı onlardan bahtiyar kimse yok, çalışana kimse sormuyor ama ben söyleyeyim; ilgili ay boyunca tam mesai yapan, pandemi servisinde çalışan hemşire bir türlü tavanı  bulamıyor, memur, yardımcı hizmetli, şoför her zaman olduğu gibi bu dönemde de ek ödemeyi görmüyor, alamıyor ama bunu ailesine bile izah edemiyor, mutemetler hesaplıyor ama o saat hesabından bu miktarlar nasıl oluşuyor izahatını yapamıyor velhasıl içine girenin kaybolduğu bir girdap halini almıştır ek ödeme. Sağlık Bakanlığı döner sermaye gerçeği ile hesaplaşmaktan kaçınmaktadır.

Sağlık çalışanı ek ödeme meselesinde feryat etmektedir. Bu feryat ile ek ödeme konusunda Bakanlığa ayna tutmaktadır aslında, Bakanlık kendine tutulan aynanın farkında olsa, o aynaya dikkatli baksa bu hesaplaşmayı bir an önce yapar, bu yaklaşımdan vazgeçer, mesaisini sorunun çözümüne harcar” diyerek göreve davet etti. Haber: Dilek Eyüboğlu

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı