Aydoğdu “Sorunların Çözümü Zaman Alabilir”

 AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu son günlerde sağlık hizmetleri konusunda gelen şikâyet ve eleştirilerden sonra açıklama yaptı.

Aydoğdu “Sorunların Çözümü Zaman Alabilir”

Yeni yapılan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinin eksikleriyle ilgili vatandaşın şikâyetlerinin arttığı bu dönemde açıklama yapan Aydoğdu “Devlet hayatında bazen sorunların çözümü zaman alabiliyor. Yeni hastane binamızın çevre düzenlemesi ve temizliği konusu, şu anda hem Valiliğimizin hem Belediyemizin hem de Bakanlıklarımızın birinci gündem maddesidir.

Yeni binaya taşınma ve çevresinin iskânının yeni olması elbette pek çok problemi beraberinde getirdi. Ancak henüz inşaat devam ediyor; ikinci binanın bitirilmesi ile çevre ve peyzaj düzenlemesi neticesinde daha güzel bir komplekse kavuşacağız inşallah” dedi.

“Eksiklikler Bildirildikçe Gideriliyor”

“Aksaray, yıllardır beklediği Tıp fakültesine 2015 yılında kavuştuktan sonra Aksaray Devlet Hastanesi, 2016 yılının Aralık ayı itibari ile Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştü” diyen Milletvekili Aydoğdu “Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi 29 Ekim 2018 yılından itibaren 64 bin metre karelik kapalı alanı olan 540 yataklı yeni binasına taşınmıştır. İhalesi ve kontrolü tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olup geçici kabulü 31 Mart 2018’de yapıldı. Kati kabulü hala yapılmamış olup eksikler sürekli Bakanlığa bildirilerek tamamlanma cihetine gidilmektedir” diye konuştu.

“Personel Eksikliği Oluştu

Yeni hastanede hasta oranının artmasıyla personel eksikliğine sebep olduğunu ifade eden Milletvekili Aydoğdu “Yeni hastane ile yatış oranımız 2017 yılında %54, 2018 yılında %59 iken yatak sayısında %10 artışa rağmen 2019 yılı ilk 6 ayında %72,3 olmuştur. Ortalama olarak eskiye oranla günlük 30 fazla hastanın yatışı yapılmaktadır. Yatan hastadaki bu artış geçen senelere göre göreceli bir personel eksikliği oluşturmuştur. Eski binaların 38 bin metre kare olması ve yeni hastane binasıyla kapalı alanın 64 bin metre kareye çıkması ile temizlik personeli sayısında eksiklik meydana gelmiştir. Bu personel açığı İŞ-KUR Toplum Yararı Programı ile giderilmeye çalışılmıştır. Yapımı devam eden 200 yataklı 74 bin metre karelik ek bina inşaatı tamamlandığında büyük ihtiyaç karşılayacak; lâkin şu anda bir görüntü kirliliğine sebep olmakta ve çevre ile ilgili pek çok problemin çözümünü geciktirmektedir. Ne var ki her nimetin bir külfeti de elbette olacaktır” açıklamasında bulundu.

“Atamalar Sürüyor”

Uzman sağlık personeli konusuna da değinen Milletvekili Aydoğdu “Şu anda hastanemizde 6 profesör, (genel cerrahi, cildiye, radyoloji, kalp damar cerrahisi, anestezi, acil tıp anabilim dallarında), 4 doçent (ortopedi, kardiyoloji, anatomi, tıbbi biyoloji) ve çeşitli branşlarda 27 öğretim üyesi doktor hizmet vermektedir. 2017 yılında uzman doktor sayısı birinci basamak hariç 130, 2018’de 143 iken, 2019 sene içerisinde 146’ya ulaşmıştır. Ayrıca ilana çıkılmış ve başvuruları alınmış; 2 Profesör (anestezi profesörü, göz hastalıkları profesörü), 4 doçent (kardiyoloji, nükleer tıp, halk sağlığı, parazitoloji doçentleri), 10’u öğretim üyesi (genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, ortopedi, patoloji, çocuk hastalıkları, çocuk psikiyatri, FTR, farmakoloji, biyoistatistik, fizyoloji branşları) olmak üzere 16 klinisyen doktor 2 ay içinde üniversiteye dolayısıyla hastanemize başlayacaktır. Bu başvuruların 4’ü kurum içinden, 12’si dış kurumlardan gelecektir. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde açıklanan 88. Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü ile ilimize 1 ortopedi uzmanı, 1 dâhiliye uzmanı ve 53 pratisyen hekim olmak üzere 55 doktor ataması yapılmıştır. Eylül ayı iller arası atama döneminde 16 uzman hekim kadrosu açılmış olup içerisinde kadın doğum, Nefroloji, plastik cerrahi, radyoloji gibi eksik branşlar mevcuttur” ifadelerini kullandı.

“Semt Poliklinikleri Açılacak”

Semt poliklinikleri ve sağlık merkezlerinde de artış olduğunu ifade eden Milletvekili Aydoğdu “Öte yandan, 2018 yılı itibariyle bir olan semt polikliniği sayımız, Fatih Mahallesi’ne yeni açılan Muzaffer Çakır Semt Polikliniği ile ikiye çıkmıştır. Muzaffer Çakır Semt Polikliniği, 24 saat acil polikliniği, yedi adet uzman hekim polikliniği ve diş polikliniği ile C grubu bir ilçe devlet hastane kapasitesinde hizmet vermektedir. Sunulan hizmet mevcut talebi bölmemiş, kendi talebini oluşturmuştur. Acil servisten faydalanan hasta sayımızda toplamda geçen yılın ilk altı ayına göre 21.000 artmıştır. Geçen sene ilk 6 ayda acile yapılan başvuru sayımız 326.039, 2019 yılının ilk 6 ayında ise 347.224’dır. Semt polikliniğinde açık olan kliniklerle birlikte Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde poliklinik sayıları azalmış ve göreceli bir hekim azlığı meydana gelmiştir. İlerleyen dönemlerde yeterli hekim ve yardımcı sağlık personeli sayısına ulaştığımızda eski hastane binalarının olduğu mahallelerimizde semt polikliniklerinin açılması planlanmaktadır” dedi. Haber: Bayram Aksu

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı