Atso Ve Ticaret Borsasından Kenevir Atağı

 Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş ve Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök, Endüstriyel amaçlı kullanılmak üzere Kenevir üretimi için başvuru yaptıklarının müjdesini verdi.

Atso Ve Ticaret Borsasından Kenevir Atağı

Aksaray’ın verimli topraklarının Kenevir üretimi için en ideal yer olduğunun altını çizen Başkanlar, gerekli tüm adımları atarak kenevir üretimi için çalışacaklarını yaptıkları ortak yazılı açıklama ile dile getirdi.

“Biz De Yer Almak İstiyoruz”

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş ve Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök’ün imzasını taşıyan açıklamada; “Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ocak günü kenevir üretimi ile ilgili yaptığı  çağrıya Aksaray olarak destek veriyor ve şehrimizde kenevirin üretilmesi için resmi olarak başvurumuzu tamamlıyoruz. Grand View Research raporuna göre, kenevir pazarının büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Başlıca kenevir üreticilerinin de ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olduğu açıklanıyor.

Ülkemizin verimli topraklarının bu pazardan pay edinmesi noktasında Aksaray olarak bizler de yer almak istiyoruz. Endüstriyel bir bitki olan kenevir, ilaç, kâğıt, yakıt ve kumaş yapımında kullanılıyor. Kenevirden otomotiv sektöründe de faydalanılmaktadır. Petrol ve petrokimya ürünlerine önemli bir alternatif olması ile dikkat çekiyor. İnsan vücudunun işleyişini olumlu etkileyen amino asitler bakımından oldukça zengin olan kenevir aynı zamanda içerdiği Gama Linolenik asit adı verilen uçucu yağ asidi bakımından zenginliği ile vücuttaki hormonların daha dengeli çalışmasını desteklemektedir. Üretecek olduğumuz kenevir, sanayi amaçlı kullanılacağı için hem ülkemiz ekonomisine hem de vatandaşlarımıza yeni bir üretim kapısı açacaktır.

Bugüne kadar Devletinin her daim yanında olan Aksaray, bu üretimde de yanında olacaktır. Sanayinin şehrimizdeki temsilcileri Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası olarak Aksaray’ın da Kenevir Üretim Merkezi olmasını istiyor bunun için çalışmalarımıza hız verdiğimizin tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” denildi.ATSO Basın

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon