Aksaray’da Çiftçilere Meyve Fidanı Dağıtıldı

 Aksaray’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 21 bin adet meyve fidanı dağıtıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Valimiz Sayın Ali Mantı, AK Parti Aksaray Milletvekili Sayın Cengiz Aydoğdu protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Aksaray’da Çiftçilere Meyve Fidanı Dağıtıldı

Valimiz Sayın Ali Mantı fidan dağıtım töreninde yaptığı konuşmasında İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Aksaray’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere çeşitli türlerde meyve fidanı dağıtımının gerçekleştirildiğini söyledi. Aksaray da her konuda güzel şeyler olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Ali Mantı; “Hükümetimiz, devletimiz son yıllarda her alanda yaptığı gibi tarımsal alanda da çok önemli hamleler yaptı. Önümüzdeki günlerde 4 milyara yakın tarımsal desteklemeler verilecek. Hep birlikte bir ve beraber olarak iyi olan, Aksaray’da güzel olan şeyleri çoğaltılması için çalışacağız ”dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili Sayın Cengiz Aydoğdu ise yaptığı konuşmasında; köyden şehirlere göçlerin ve hızlı şehirleşme sonucunda bahçelerin ve meyve çeşitlerinin kaybolduğunu söyledi. Günümüzde meyve fidanları dağıtarak bahçeleri tekrar yaygınlaştırıldığını belirten Aydoğdu: “Anadolu da binlerce endemik ürün var. Sadece orda olan bu ürünler Aksaray’da da var. Kaybolunca bir daha bulunamıyor. Bu meyveleri kaybetmeyelim.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav ise konuşmasında İl Özel İdaresinden sağlanan ödeneklerle yüzde 50 çiftçi katkısı alınarak 56 adet kapama meyve bahçesinin oluşturulacağını söyledi.

Saklav: “Son 5 yılda 108 bin 815 adet meyve fidanı çiftçilerimize dağıtıldı. Bu yatırımların bedeli 1 milyon 18 bin lira olarak gerçekleştirildi. 2019 yılı için yapılan planlama çerçevesinde badem, elma, kayısı, kiraz, erik, ceviz, armut ve şeftali türlerinde toplam 21 bin fidanı 152 çiftçimize dağıtılacak. “diye konuştu.

Konuşmaların ardından çiftçilere meyve fidanlarının dağıtımı Valimiz Sayın Ali Mantı, Milletvekilimiz Sayın Cengiz Aydoğdu ve törene katılan protokol üyeleri ve STK Başkanları tarafından gerçekleştirildi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 

            8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsrafil Aktürk, Baro Başkanı R.Erhan Toprak Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Yasemin Turan Özdemir beraberinde komisyon üyesi kadın Avukatlar ile Valimiz Sayın Ali Mantı’ya nezaket ziyaretinde bulundular.

Valilik makamında kabul ettiği misafirleri ile bir süre sohbet eden Valimiz Sayın Ali Mantı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Valimiz Sayın Ali Mantı misafirlerine teşekkür etti.

-Milli Antrenörlerden Valimiz Sayın Ali Mantı’ya ziyaret

Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürü Cüneyt Alkan beraberinde Taekwondo Milli Antrenörü Milli Hakem Salih Çelik ve Milli Antrenör Kenan Tokmakoğlu ile birlikte Valimiz Sayın Ali Mantı’ya ziyarette bulundular. Valilik makamında kabul ettiği Alkan ve antrenörler ile bir süre görüşen Valimiz Sayın Ali Mantı ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek misafirlerine teşekkür etti.

 

OSB Yönetim Kurulu Toplantısı

 

Aksaray Organize Sanayi Yönetim Kurulu Toplantısı Valimiz Sayın Ali Mantı Başkanlığında Valilik makamında gerçekleştirildi.

Toplantıya OSB Yönetim Kurulu Üyeleri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, OSB Müdürü Ayhan Ermiş katıldı. Toplantıda OSB’nin genel ihtiyaçları ve yatırımcılardan gelen talepler değerlendirildi. İnşaatlarını tamamlayarak üretime geçen yatırımcıların tapu taleplerinin görüşüldüğü toplantıda yatırımcılara sağlanan hizmetlerde ihtiyaç duyulan yatırım planlamasının yapılması ve bölgenin eksikliklerinin giderilmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılacağı vurgulandı.Valilik Basın

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon