Aksaray Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Olmaya Devam Ediyor

Yayınlandığı ilk günden itibaren yeni nesil yayıncılık platformunda yeni bir deneyim ve büyük ses getiren Canlı Masa’nın bu haftaki konuğu Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu oldu.

Aksaray Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Olmaya Devam Ediyor

Biri Yabancı, 65 Firma Aksaray Osb’de Yatırım İçin Sıra Bekliyor

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen Canlı Masa programında gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali Hamza Aydoğdu, önemli açıklamalarda bulundu.

“Aksaray Eğitimde Alt Yapısını Tamamlamış”

“Eğitim noktasında Aksaray’da bugün çoğu ilde olmayan 2 adet özel eğitim anaokulumuz var” diyen Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Aksaray’ın eğitimde alt yapı problemlerini tamamen bitirdiğine dikkat çekerek “Derslik başına düşen öğrenci sayısı 20. Avrupa Birliği Standartlarının altında burası. Bu çok önemli ve sadece öğretmen ihtiyacıyla birlikte Aksaray’da derslik anlamında hiçbir sıkıntı kalmamıştır. Bundan sonra eğitimde Aksaray’ı zirvelere taşımak için çalışacağız. Geçmişte Aksaray’da eğitimde 1’inci ve 8’inci olmuştur.  Ama şunu göz ardı etmeyelim Aksaray büyürken, aynı zamanda ciddi göç alan bir şehir. Göç’ün her zamanki gibi pozitif yansıması olduğu gibi negatif yansımaları da olmuştur. Ama eğitim açısından baktığımızda, derslik açısından, teknolojik alt yapı bakımından, okullaşma oranı bakımından, öğretmen niteliği bakımdan Aksaray’da hiçbir alt yapı problemi yok” diye konuştu.

“Yatırımcılarımız İçin Aksaray Cazibe Merkezi Olmaya Devam Ediyor”

Aksaray’ın gelişiminde tarihi güzelliklerinin izleri bulunduğunu da ifade eden Aydoğdu “Aksaray’a gelmeden önce dersimize çalıştık. Gördüğümüz manzara şu, bazen insanlar nimetin içerisinde yaşayınca o nimeti fark edemeyebilir. 11 Bin Yıllık Tarihi ile bir Açık Hava Müzesi. Çünkü Aksaray kavşak noktasını bulunuyor. Dünyanın 2. Kanyonlarından birisi olan Ihlara Vadisi, Kervansarayı, Hanları, Yunus Emre’si, Taptuk Emre’siyle o yüzden kültürel bir değer sahip ve ortalama 25 bin aracın geçtiği kavşak üzerinde bulunuyorsunuz. Bu ne getirmiş, sanayiyi, ekonomiyi çok iyi noktaya getirmiş. Bu da sizi diğer illerden farklı bir noktaya getirmiş ve fark atmışsınızdır” dedi.

Kentin sanayisi için önemli yatırımcıların sırada olduğunu söyleyen Aydoğdu “Şu anda Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak için sırada bekleyen 65 yatırımcı var. 65 firma pandemi süreci olmasına rağmen organize sanayi bölgesine yatırım için müracaat etmiş ve Aksaray’a yatırım yapacağım diyor. İlimizin ileri gelenleri değerli siyasetçilerimiz Aksaray’a tren yolunun gelmesi içinde ciddi çaba sarf ediyorlar. İnşallah bu çabada sonuç verdiği zaman Aksaray’a yatırım sayısı 2 katına 3 katına çıkacak. Bugün Aksaray’da tamamen dünya ekonomisine ve Türkiye’de yılda 4 milyar lira yıllık ciro yapan marka Aksaray’da. En büyük kot markasının fabrikası Aksaray’da.  En büyük lastik firmasının fabrikası Aksaray’da.  En büyük araba fabrikalarından birisi Aksaray’da. Avrupa’nın en büyük mikser fabrikası Aksaray’da. Aksaray’da 2019 yılı TÜİK verilerine tarımda 6 Milyon lira Türkiye ekonomisine katkı sağlamış. Bu anlamda Türkiye2de 22. Sıradayız. 2020’de 18.sıraya yükselmiş. Bu demek Aksaray tarımda sürekli yukarıya yükselen bir ivme kazanıyor demektir. Tohumluk sarımsakta Türkiye 1.’si, çerezlik kabak çekirdeğinde Türkiye 3.’sü, çilekte Türkiye 8.’si, süt üretiminde Türkiye 12.’siniz. Bugün Aksaray’da Bin 200 ton süt üretiliyor. Türkiye’nin süt üretimin %25’ni Aksaray karşılıyor” ifadelerini kullandı.

Yaşadığımız Şehir Önce İçinde Yaşayanlar İyice Tanıyacak Ve Tanıtacak”

Kentin tanıtımında öncelikli görevin kentte yaşayanlara düştüğünü ve bu. Tanıtım yapıldığında Aksaray’ın yıldızlaşacağını vurgulayan Aydoğdu “Aksaraylılar Aksaray’ı tanımıyor. İnsanın yaşadığı toprağı, yaşadığı şehri, yaşadığı kültürü, yaşadığı coğrafyayı kesinlikle bilmesi gerekiyor. Bizim şimdi hep beraber Aksaraylı kardeşlerimize Aksaray’ı doğru anlatmamız gerekiyor, onlarında Aksaray’ı doğru anlayıp doğru anlatmaları gerekiyor. Bunları yaptığımız zaman Aksaray İç Anadolu’nun illeri arasında parlayan bir yıldızı olacak ve buna samimiyetle inanıyorum. Bu bir kişinin yapacağı iş değil. 7 yaşından 77 yaşına kadara herkesin işe el atması lazım. Konu Aksaray olduğunu zaman herkesin aynı yöne bakması gerektiğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu. Yaklaşık 2 saat süren  ve sosyal medya hesaplarında 25 bin kişinin izlediği canlı yayında, Vali Aydoğdu izleyicilerden gelen sorulara da cevap verdi. Haber: Harun Atalay

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı