Akmüb Başkanı Güneş, “Konut Almanın Tam Zamanı”

 Aksaray Müteahhitler Birliği Başkanı Fatih Güneş, “Aksaray’ımızın ve Türkiye’nin inşaat sektöründeki durumunu değerlendirdi.

Akmüb Başkanı Güneş, “Konut Almanın Tam Zamanı”

“Bu yıl çok az proje lansmana çıkacaktır ve sektörün en büyük önceliği mevcut projeleri tamamlayıp, stokları eritmek olduğunu vurgulayan Müteahhitler Birliği Başkanı Fatih Güneş, Türkiye'de 2 milyona yakın, Aksaray’da 7.500 civarı konut satılmayı bekliyor" dedi. Bu konutların satılması için faizlerin düşmesi gerekiyor diyen Başkan Güneş, Kamu bankalarının başlattığı 0,98 faiz kampanyası İstanbul gibi büyük şehirlerde sektöre bir hareket getirdi ancak Anadolu’daki Aksaray, Kırşehir, Niğde gibi küçük şehirlere yeterli değil. 0,98 faiz kampanyasının müteahhitlere maliyeti çok yüksek. 0.80'lik maliyeti müteahhitler karşılıyor. Faiz oranlarının yılsonuna kadar yüzde 1'in altına düşmesi gerekiyor. Merkez Bankası'nın ilk toplantıda faiz oranlarını yüzde 20'nin altına düşürmesi ve 2019'a olumlu bir başlangıç yapması gerekiyor. Faizlerdeki düşüş eğilimi hala devam ediyor. Faizlerdeki düşüşle beraber 2019'da konut satışları artacak ve sektöre yeniden hareket gelecektir” diye konuştu.

''Konut Fiyatlarında Artış Kaçınılmaz''

Başkan Güneş "Döviz kurunun artmasıyla maliyetler çok yükseldi. Malzeme ve işçiliğe zam geldi. Fakat bu artışlar, henüz Aksaray’daki daire fiyatlarına yansıtılmadı. Faizlerde de aşağı trend gözleniyor. Bu trendin hızlanması hâlinde, konut fiyatlarında artış kaçınılmaz olacak. Tıpkı 2001 krizinin ardından, 2004 ve sonrasında yaşanan gibi bir süreç bekliyor bizi'' ifadelerini kullandı.

''konut Almanın Tam Zamanı''

Evini satıp faize yatıranlar olduğunu da belirten Başkan Güneş, "Yapı ruhsatları bu yıl yüzde 80 azaldı. Bu ne demek? Artık daha az inşaat arzı olacak, stoklar hızlı tükenecek. Bir de maliyetlerin fiyatlara ekleneceğini hesaba katarsanız, şu anda konut almanın tam zamanı. Ancak bakıyoruz, oturduğu evi bile satıp, parayı faize yatıranlar var. Hâlbuki 2-3 yıl sonra mevduat kazançlarını bile katsalar, dönüp sattıkları evi alamayacaklar. Mevduat faizleri yüzde 15 ve altına gerilesin, yine konuta koşacaklar, ama bugünkü fırsatları bulamayacaklar.

2019’un ortalarında fiyatların yüzde 25 artabileceğini tahmin ediyoruz.” “Şu anda eski maliyetler üzerinde satılan daireler var. Bu zamanlarda ev alan vatandaşlarımız karlı. Ev alacaklar için bitmiş dairelerin sıkıntısı ve risk yok.  Bu bağlamda vatandaşlarımızın ev alması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum" şeklinde konuştu.AKMÜB Basın

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı