97 Yıldır Gurur Ve Hüzünle Anıyoruz

Korkma Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Alsancak

97 Yıldır Gurur Ve Hüzünle Anıyoruz

Bağımsızlığın simgesi olan İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 97. yılı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma günü, yapılan etkinliklerle gurur ve hüzünle anıldı

 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi Müdürü Ramazan Ünal Çokkayışlı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Çokkayışlı, “Akif, sadece İstiklal Marşı’nı niçin Safahat’a almadın diye soranlara, ‘O benim değil miletimindir’ diyerek cevap veriyordu. Akif, Milli mücadele en ön safta yer almış Kastamonu Nasrullah Camii’nde verdiği vaazında söyle seslenmiş ‘Milletler ancak kendi aralarındaki rabıtalar çözülecek, herkes kendi başının derdine, kendi havasında, kendi menfaatinin temin etme sevdasına düştüğü zaman yıkılır. Atalarımızın ‘kale içten yıkılır’ sözü kadar şaşmaz bir düstur yoktur’ diyen Akif bu cümleleri ‘Atiyi kanlık görerek azmi bırakmak.

 

Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak’ şeklinde şiirleştirerek, kendini ve varlık nedeni olan milletini top yekûn mücadeleye çağırır. Kendisini gerçekçi olmamakla nitelendirenlere karşı ise ‘Hayır, hayal ile yoktur benim alışverişim, insan ki; her ne söylemişsem görüp de söylemişim’ diyecek kadar gerçekçi, inandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi inanan, olduğu gibi görünüp, göründüğü gibi olan; örnek bir şahsiyettir Akif. Akif’in kaleminin keskinliği yaşadıklarındandır” dedi.

Program, öğrenciler tarafından “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” adlı oratoryo sunumu, “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak” adlı şiirin okunması, “Mehmet Akif Ersoy ve Gençlik” konulu sinevizyon sunumuyla devam etti. İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü çerçevesinde düzenlenen Şiir ve İstiklal Marşını ezberden güzel okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Tören, Vali Aykut Pekmez, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fuat Anık, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Belediye Başkan vekili Süleyman Canbulut ve il protokol üyelerinin katılımıyla Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487