4 Yılda 1 Milyar Tl’lik Yatırım

Aksaray Hayaline Kavuşuyor

4 Yılda 1 Milyar Tl’lik Yatırım

 Dev Projede Geri Sayım Başladı

 

AKSARAY BİR OLDU, TOKİ’DEN SANAYİ SİTESİ MÜJDESİNDE SONA GELİNDİ

BİR OLURSAK BAŞARIRIZ, ŞUBAT SONUNDA TEMEL ATILACAK

 

Aksaraylı sanayicinin dört gözle beklediği Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde TOKİ ile yapılan işbirliğinde sona gelindi. Aksaray’da belediye tarihinin en önemli ve en büyük projesi olan 375 milyon lira değerindeki Yeni Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Belediyenin yaptığı ön çalışmaların ardından, TOKİ’ye teslim edilen arazide şubat sonunda temel atılması bekleniyor.

Aksaray’ın marka şehir olması yolunda önünü açacak Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde el ele veren Aksaray Belediyesi, Aksaray Milletvekilleri ve Sivil Toplum Kuruluşları sonuç almaya bir adım daha yaklaştı.

Geri Sayım Başladı

Aksaraylı Sanayicinin uzun süredir beklediği, tüm kurumların çaba sarf ettiği Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde TOKİ ile yapılan anlaşma sonrası çalışmalar hızla devam ederken, temel atma töreni için geri sayım da başladı.

375 Milyon Liraya Mal Olacak

TOKİ’nin 2018 yılı yatırım planına aldığı Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi için ayrılan bütçe yaklaşık 375 milyon lira olarak açıklandı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yılki hedeflerinin 60-65 bin konut ve 16 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmak olduğunu kaydederek sanayi sitesi taleplerinin karşılanması için de çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Turan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu anda Aksaray, Diyarbakır ve Bolu’da sanayi siteleri için ihale aşamasına gelindiğini kaydetti.

 

İhalelerin bu ay sonuna kadar yapılacağını vurgulayan Turan, bu ihalelerin toplam yatırım büyüklüğünün 800 milyon lira ile 1 milyar lira arasında olduğunu vurguladı.

“Bir Olduk Engelleri Aştık”

Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi için Aksaray Belediyesinin üzerine düşen tüm görevleri yerine getirdiğini, projede ihale aşamasına gelinmesinde gecikmelerin sanayicilerin talepleriyle yapılan eklemelerden kaynaklandığını  belirten Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Aksaray belediyesi olarak bu kadim şehirde gecemizi gündüze katarak; alt yapı, kentsel dönüşüm, içme suyu, sanayi, yol, park, kaldırım, köprü vb. alanlarda 4 yılda 1 milyar TL’lik yatırım yaptık. Sanayi sitesi yatırımı için TOKİ başkanımızla yapılan görüşmede diğer illerden de  talepler geldiğini öğrendik.  Bu TOKİ’nin bu kadar geniş çaplı yaptığı ilk proje olacak. Burayı bir an önce bitirip de bize teslim etmek istiyor. Tahminim de 1,5-2 sene içerisinde inşallah tamamlayıp bize sunacaklar” dedi.

Aksaraylı sanayicinin uzun süredir böyle bir talebi olduğunu ve karşılamak için tüm engelleri el birliğiyle aştıklarını hatırlatan Başkan Yazgı, İhalenin ardından şubat sonunda temel atma töreninin gerçekleşmesini beklediklerini de vurguladı.

Milletvekillerimize ve Oda Başkanlarımıza Teşekkür Ediyorum

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, sanayi projesi ile ilgili zemin ıslah çalışmalarının tamamlandığını müjdeleyerek “Sanayi projesi bizim göreve geldiğimiz andan itibaren bir hayalimizdi. Gerçekleştirmek için çalışma yaptığımız bir projeydi. Ben buradan sayın vekillerimize özellikle Mustafa vekilime teşekkür ediyorum. Cengiz vekilim, İlknur hanım hep birlikte bu projeye inandık. Bu projenin hayata geçirilmesi için bütün gayretlerimizi gösterdik. Tabi bu tek başımıza olmuyor. Projenin içinde değerli oda başkanlarım da var. Onlarla beraber de bu işin başından sonuna kadar çalışmalarımız devam etti. Ticaret Odası Başkanımız, Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımıza da teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı.

Kira Öder Gibi Ödeyecekler

375 milyon liraya mal olması beklenen Yeni Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle 3 milyon metrekare alanda 2 bine yakın dükkân kurulması hedefleniyor. TOKİ’nin ihale edeceği dükkânları esnaf kira öder gibi ödeyerek dükkân sahibi olacak.

Aksaray Belediyesi şimdiye kadar TOKİ ile ön protokol anlaşması imzalamış ve alanda yol açma ve zemin düzenleme çalışmalarını tamamlamıştı. AK Parti Milletvekili Mustafa Serdengeçti ise Yeni Sanayi Projesinin kendileri için bir namus meselesi olduğunu vurgulayarak projede bir aksaklık olmadığını açıklamıştı. Özel Haber: Harun Atalay

 

banner487

banner487