242 Kadın Devlete Sığındı 7 Kadın Öldürüldü

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü anma programları ile geride bırakırken; geçtiğimiz yıl Aksaray’da 7 kadın öldürüldü. Kocasından veya bir yakınından şiddet gören yaklaşık 242 kadın ise korunmak için devletin sığınma evine başvurdu.

242 Kadın Devlete Sığındı 7 Kadın Öldürüldü

 ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili ve başlangıcı olarak kabul ediliyor. Her yıl düzenli olarak anılan ve kadınların toplumdaki önemine dikkat çekilen bugünde şiddetin önüne geçilemiyor. Hemen her yıl en az bir veya 2 kadının öldürüldüğü Aksaray’da kadın cinayetleri konusundaki resmi veriler de maalesef birbirini tutmuyor. Umut Vakfı’nın “2017 Kadın Cinayetleri” araştırması, Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde kadın cinayetlerinin önceki yıla göre azaldığını, diğer bölgelerde özellikle Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde arttığını ortaya koydu.

2017 Yılında 7 Kadın Öldürüldü

2017 yılında 7 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü Aksaray’da, “oğluna gerçeği söylemesi”, çoğunluğu “tartışma”, “aldatılma şüphesi”, “erkeğin barışma isteğinin reddedilmesi” dahi bir kadın cinayetinin bahanesi olduğu belirlendi. Failler ise koca, sevgili, oğul, kısaca kadınların en yakınındaki erkekler cinayetlere karıştı.

Boşanmada, Evlenme İsteğe De Cinayet Sebebi

Erkeklerin kadınları öldürmek için birçok farklı bahanesi de olduğu görülüyor araştırmada. Faillerin ifadesinde tartışma, kavga, aldatılma şüphesi, kadının ayrılma- boşanma isteği, kadının evlenme isteği, erkeğin barışma isteğinin reddedilmesi gibi gerekçeler ilk sıralarda yer aldı.

242 Kadın Devlete Sığındı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Aksaray’a kurulan Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezine çoğu ya koca, ya baba şiddeti görüp, evi terk etmek zorunda kalan yaklaşık 242 kadın başvurdu. ŞÖNİM’de, şiddet gören kadın için ivedilikle koruma kararı alınıyor, gerekirse başka ile naklettiriliyor, mağdurlara maddi yardım, hukuki destek, tıbbi destek, psiko-sosyal destek, istihdama yönelik destek, barınma hizmeti, kreş yardımı, yönlendirme ve rehberlik, eğitim-öğretim konusunda destek veriliyor.

Kadına Yönelik Şiddete Acil Çözüm Bulunmalı

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bu raporu ve ‘2017’deki Kadın Cinayetlerinin Haritasını’ toplumsal, sosyolojik ve psikolojik olarak inceleme yapacak bilim insanlarına, çözüm bulmak için çaba göstermek isteyen siyasetçilere, sivil toplum kuruluşlarına, kurum ve yöneticilere de katkısı olması ve acil çözüm beklentisi ile paylaşıyoruz. Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487